May 2024 Assisted Living Calendar
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
LOCATION
2nd Floor (2nd Floor)
5th Floor (5F)
Dinning Room (DR)
Fitness Center (Gym)
Gym (G)
Gym (Gym)
Lobby Bistro (LB)
Movie Theater (MT)
Piano Bar (PB)
ACTIVITY LEGEND
Be Adventurous
Be Challenged
Be Connected
Be Family
Be Inspired
Be Social
Be Well
One Challenge
One Reflection
One Step
This is Your Life
Vibrant Life Inspires
Ambassador Club
Gold Key Club
Traditions To Table
Food For Thought
1
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise w/ JC (Gym)
10:45amRummikub (LB)
2:30pmBingo (2nd Floor)
3:30pmWine Down Wednesday (LB)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
2
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise w/Patty or JC (Gym)
11:00amRummikub (LB)
1:00pmClassic Dominoes Game (2nd Floor)
2:30pmHappy Hour (LB)
3:00pmKaraoke Time! (MT)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
3
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise/Patty (Gym)
10:45amRummikub (LB)
1:30pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
2:00pmScrabble (DR)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
4
9:30amDocumentary (MT)
9:45amWalking Club w/Patty (Meet in the Gym) (Gym)
10:15amLet's Exercise w/Patty (Gym)
10:45amRummikub (LB)
1:00pmFlower Arranging w/Patty & Tiffara (DR)
1:20pmPopcorn Delight (LB)
2:00pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
3:30pmSpanish Class with Patty (2nd Floor)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
5
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise (G)
10:45amRummikub -Resident Run (LB)
11:00amMen's & Woman's Club w/JC (5F)
1:00pmTrivia with Tiffara (PB)
1:30pmMovie: Residents Choice (MT)
2:00pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
3:00pmSundae Fun Day (LB)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
6
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise with ONR (G)
10:45amRummikub (LB)
1:00pmYou Be The Judge
1:30pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
3:00pmRoot Beer Floats (LB)
3:30pmPoker & Blackjack with JC (2nd Floor)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
7
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise with Tiffara (Gym)
10:45amRummikub (LB)
2:30pmBingo (2nd Floor)
3:30pmSpanish Class w/Patty (2nd Floor)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
8
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise w/ JC (Gym)
10:45amRummikub (LB)
2:30pmBingo (2nd Floor)
3:30pmWine Down Wednesday (LB)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
9
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise w/Patty or JC (Gym)
11:00amRummikub (LB)
1:00pmClassic Dominoes Game (2nd Floor)
2:30pmHappy Hour (LB)
3:00pmKaraoke Time! (MT)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
10
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise/Patty (Gym)
10:45amRummikub (LB)
1:30pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
2:00pmScrabble (DR)
3:00pmShabbat With Ralph (MT)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
11
9:30amDocumentary (MT)
9:45amWalking Club w/Patty (Meet in the Gym) (Gym)
10:15amLet's Exercise w/Patty (Gym)
10:45amRummikub (LB)
1:00pmFlower Arranging w/Patty & Tiffara (DR)
1:20pmPopcorn Delight (LB)
2:00pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
3:30pmSpanish Class with Patty (2nd Floor)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
12
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise (G)
10:45amRummikub -Resident Run (LB)
11:00amMen's & Woman's Club w/JC (5F)
1:00pmTrivia with Tiffara (PB)
1:30pmMovie: Residents Choice (MT)
2:00pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
3:00pmSundae Fun Day (LB)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
13
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise with ONR (G)
10:45amRummikub (LB)
1:00pmYou Be The Judge
1:30pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
3:00pmFruit Smoothies (LB)
3:30pmPoker & Blackjack with JC (2nd Floor)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
14
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise with Tiffara (Gym)
10:45amRummikub (LB)
2:30pmBingo (2nd Floor)
3:30pmSpanish Class w/Patty (2nd Floor)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
15
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise w/ JC (Gym)
10:15amTierra Del Sol-Bunny Therapy (PB)
10:45amRummikub (LB)
2:30pmBingo (2nd Floor)
3:30pmWine Down Wednesday (LB)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
16
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise w/Patty or JC (Gym)
11:00amRummikub (LB)
1:00pmClassic Dominoes Game (2nd Floor)
2:30pmHappy Hour (LB)
3:00pmKaraoke Time! (MT)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
17
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise/Patty (Gym)
10:45amRummikub (LB)
1:30pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
2:00pmScrabble (DR)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
18
9:30amDocumentary (MT)
9:45amWalking Club w/Patty (Meet in the Gym) (Gym)
10:15amLet's Exercise w/Patty (Gym)
10:45amRummikub (LB)
1:00pmFlower Arranging w/Patty & Tiffara (DR)
1:20pmPopcorn Delight (LB)
2:00pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
3:30pmSpanish Class with Patty (2nd Floor)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
19
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise (G)
10:45amRummikub -Resident Run (LB)
11:00amMen's & Woman's Club w/JC (5F)
1:00pmTrivia with Tiffara (PB)
1:30pmMovie: Residents Choice (MT)
2:00pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
3:00pmSundae Fun Day (LB)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
20
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise with ONR (G)
10:45amRummikub (LB)
1:00pmYou Be The Judge
1:30pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
3:00pmRoot Beer Floats (LB)
3:30pmPoker & Blackjack with JC (2nd Floor)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
21
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise with Tiffara (Gym)
10:45amRummikub (LB)
2:30pmBingo (2nd Floor)
3:30pmSpanish Class w/Patty (2nd Floor)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
22
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise w/ JC (Gym)
10:45amRummikub (LB)
2:30pmBingo (2nd Floor)
3:30pmWine Down Wednesday (LB)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
23
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise w/Patty or JC (Gym)
11:00amRummikub (LB)
1:00pmClassic Dominoes Game (2nd Floor)
2:30pmHappy Hour (LB)
3:00pmKaraoke Time! (MT)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
24
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise/Patty (Gym)
10:45amRummikub (LB)
1:30pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
2:00pmScrabble (DR)
3:00pmShabbat With Ralph (MT)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
25
9:30amDocumentary (MT)
9:45amWalking Club w/Patty (Meet in the Gym) (Gym)
10:15amLet's Exercise w/Patty (Gym)
10:45amRummikub (LB)
1:00pmFlower Arranging w/Patty & Tiffara (DR)
1:20pmPopcorn Delight (LB)
2:00pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
3:30pmSpanish Class with Patty (2nd Floor)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
26
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise (G)
10:45amRummikub -Resident Run (LB)
11:00amMen's & Woman's Club w/JC (5F)
1:00pmTrivia with Tiffara (PB)
1:30pmMovie: Residents Choice (MT)
2:00pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
3:00pmSundae Fun Day (LB)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
27
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise with ONR (G)
10:45amRummikub (LB)
1:00pmYou Be The Judge
1:30pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
3:00pmFruit Smoothies (LB)
3:30pmPoker & Blackjack with JC (2nd Floor)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
28
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise with Tiffara (Gym)
10:45amRummikub (LB)
2:30pmBingo (2nd Floor)
3:30pmSpanish Class w/Patty (2nd Floor)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
29
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise w/ JC (Gym)
10:45amRummikub (LB)
2:30pmBingo (2nd Floor)
3:30pmWine Down Wednesday (LB)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
30
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise w/Patty or JC (Gym)
11:00amRummikub (LB)
1:00pmClassic Dominoes Game (2nd Floor)
2:30pmHappy Hour (LB)
3:00pmKaraoke Time! (MT)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)
31
9:30amDocumentary (MT)
10:15amLet's Exercise/Patty (Gym)
10:45amRummikub (LB)
1:30pmBingo with Tiffara (2nd Floor)
2:00pmScrabble (DR)
6:00pmRummikub -Resident Run (LB)
8:00pmMovie Night: Resident Run (MT)